Popularne okazy ptaków

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (wliczanych też wcześniej do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten zamieszkuje niemalże całą Europę, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te niezwykle często docierają także aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej.

Izolowane populacje tego gatunku spotkać można w dodatku w północnym regionie Azji oraz Ameryce Północnej. Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, ponieważ po części uznaje się go za osiadły, a częściowo za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego gatunku okresem, w którym podróżuje w stronę południowej Europy czy też północnej Afryki.

Ptaki okazy

W Polsce mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie i znajdujące się na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską i Białowieską. Jest to ptak popularny na terenie Polski, a jego najmniejszą najniższą liczebność można wyróżnić tam w tych rejonach, w których nie znajdują się wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest najmniejszym ptakiem na terenie całego kontynentu. Mimo, że nierzadko za takiego uznaje się strzyżyka, to właśnie osiągając najwyżej 9 centymetry długości mysikrólik, zdobył w tej kategorii niepodważalne pierwsze miejsce na podium.

Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Posiada dosyć dużą głowę oraz krótki niezbyt długi ogon. Obie płci mysikrólika zwyczajnego mają podobne tak samo rozmiary jak również ubarwienie. Są oliwkowo zielonego koloru, który wyraźnie jaśniejszy jest od spodu ciała. Na głowie mysikrólika zwyczajnego zobaczyć można żółtopomarańczową plamę, która jest cechą charakterystyczna dla dorosłego samca ,a także ten sam element w kolorze żółtym, za pomocą którego wyróżnić można samicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *