Popularne okazy ptaków

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (wliczanych też wcześniej do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten zamieszkuje niemalże całą Europę, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te niezwykle często docierają także aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej.

Izolowane populacje tego gatunku spotkać można w dodatku w północnym regionie Azji oraz Ameryce Północnej. Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, ponieważ po części uznaje się go za osiadły, a częściowo za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego gatunku okresem, w którym podróżuje w stronę południowej Europy czy też północnej Afryki.

Ptaki okazy

W Polsce mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie i znajdujące się na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską i Białowieską. Jest to ptak popularny na terenie Polski, a jego najmniejszą najniższą liczebność można wyróżnić tam w tych rejonach, w których nie znajdują się wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest najmniejszym ptakiem na terenie całego kontynentu. Mimo, że nierzadko za takiego uznaje się strzyżyka, to właśnie osiągając najwyżej 9 centymetry długości mysikrólik, zdobył w tej kategorii niepodważalne pierwsze miejsce na podium. Czytaj dalej Popularne okazy ptaków